13 Nisan 2024
Beyaz EşyaBosch

Çamaşır Makinesi Yıkama Yapmıyor

Çamaşır makinelerinde en sık görülen arızalardan bir tanesi cihazın suyunu aldıktan sonra beklemesidir. Makineler su alma işlemini bitirdikten sonra kart veya beyin cihazın motoruna elektrik verir ve motor düşük devirde önce sağa sonra sola düzenli aralıklarla döner. Peki suyunu aldıktan sonra cihazın kazanı dönmüyorsa sebep ne olabilir?

Çamaşır makinelerinde kullanılan motor yıkama esnasında düşük bir devirle döner. İlk emir karttan gelir. Cihazın suyunu tamamladığına eminseniz yıkama motorunun mil kısmına hafifçe vurup kazanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer kısa bir süreliğine de olsa kazan dönüyorsa cihazın motorunda sorun var demektir. Eğer vurduğunuzda dönmüyorsa kömürlerini söküp kömür boylarını ölçmeniz gerekiyor. Çamaşır makinesi yıkama yapmıyor arızalarında bu verdiğimiz tarifleri sadece teknik bilgisi olan insanlar yapmalıdır. Aksi taktirde hem kendinize hem de makinenize zarar verebilirsiniz.

Anakart Arızası Olabilir mi?

Çok düşük bir ihtimal de olsa anakart arızası olabilir. Bu durumda ölçüm yerinde mümkün değildir. Anakart üzerindeki motor çıkışları ölçülerek anakart motora elektrik gönderiyor mu göndermiyor mu kontrol edilebilir. Vestel çamaşır makinesi kazan dönmüyor şikayetlerinde motora kıyasla anakart arızası daha sık görülür.

  • Arçelik çamaşır makinesi kazan dönmüyor
  • Beko çamaşır makinesi kazan dönmüyor
  • Bosch çamaşır makinesi kazan dönmüyor
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Servisi ARA !