16 Mayıs 2024
Arızalar

Çamaşır Makinesinin Kötü Kokması

Çamaşır makinesinin kötü kokması oldukça yaygın bir durumdur. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Koku sorunlarının çözümü için de çeşitli adımlar atılabilir. İşte çamaşır makinesinde kokunun nedenleri ve bu kokuları önlemenin yolları:

1.Şebeke Suyunun Kirli Olması:

Kullanılan şebeke suyunun kirli olması çamaşır makinesinde kötü koku sorununa neden olabilir. Kirli su, çamaşırların yıkanması sırasında makinenin içine sızabilir ve bu da kötü kokuların oluşmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca, kirli suyun içinde bulunan kalıntılar ve bakteriler de makinede birikerek kötü kokuların oluşmasına yol açabilir.

Çözüm:

Şebeke suyunun kirli olması durumunda suyun filtrelenmesi veya arıtılması gerekebilir. Bu durumda kireç kırıcı ya da şeffaf filtreler kullanmak ekonomik çözümler arasındadır. Ayrıca, suyun kullanıldığı altyapının bakımı da önemlidir; kirli borular veya atık su sistemleri de kokuya neden olabilir.

2. Körükte Biriken Tortular:

Körükte biriken tortular çamaşır makinesinin kötü kokması sorunlarına sebep olmaktadır. Biriken tortular körük lastiğinde bulunan delikleri tıkayabilir. Bu durumda körük lastiğinden çıkamayan su ve tortular zamanla körükte birikir. Bu durum çamaşır makinenizin kötü kokmasına sebep olacaktır.

Çözüm:

Körük lastiğinden gelen kötü kokular için körükte bulunan üç deliği ince uzun bir çubuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. Böylece kirli su ve tortular söz konusu delikler sayesinde körükte birikmez ve makinede kötü koku oluşmaz.

3.Kazanda Biriken Kirli Kalıntılar:

Kazanda biriken kirli kalıntılar çamaşır makinesinin kötü kokmasının bir diğer sebebidir. Makinede biriken deterjan, kir ve organik kalıntılar zamanla birikir ve çürür. Bu da çamaşır makinesinde kötü kokuların oluşmasına neden olur.

Çözüm:

Düzenli aralıklarla makineyi boş çalıştırarak içini temizleyin. Bu durumda özel çamaşır makinesi temizleyici ürünler kullanarak kalıntıları ve birikintileri temizleyebilirsiniz. Hem sıvı hem de toz temizleyici ürünler bulunmaktadır. Toz temizleyiciler sıvı temizleyicilere göre daha etkili olmaktadır. Çamaşır makinenizin kötü kokmaması için 6 ayda bir çamaşır makine temizleyici kullanmanız gerekmektedir.

Tüm bu sebepler dışında yıkama programı tamamlandığında kıyafetlerin makinanın içinde ıslak şekilde bekletilmesi, program sonrası makinenin havalandırılmaması, yetersiz hava dolaşımı, yıkama sıklığı gibi kişisel sebeplerle de kötü koku oluşabilir.

Kısacası çamaşır makinesinin kötü kokması sorununu önlemek için düzenli bakım ve temizlik çok önemlidir. Bu basit adımlarla, çamaşır makinenizin temiz ve ferah kokulu kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sorunların çözümlerinden bahsedilen videoya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]
Servisi ARA !