22 Mayıs 2024
Bosch

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Bosch çamaşır makinesi hata kodları bulması oldukça zordur. Yabancı üretim olan Bosch makinelerin tüm hata kodlarını sitemizde aratabilirsiniz. Bulamadığınız arıza kodları için yapmanız gereken bizlere iletişim bölümünden ulaşmaktır. Dilerseniz youtube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bosch çamaşır makinesi F03 hata kodu, cihazınızın zamanında suyu boşaltamadığını gösterir. Çamaşır makinelerinde su boşaltmanın belli bir süresi vardır. Bu süre makinenizin kazan hacmine göre değişir. Örneğin 5 kg yıkama kapasiteli makine 2 dakika içinde boşaltırken 9 kg yıkama kapasiteli makine 3 dakikadan uzun sürebilir. Eğer bu süreyi aşan bir durum olur ve prostat hala makinede su olduğu bilgisini karta verirse ekranda F03 arıza kodu çıkacaktır.

Bosch çamaşır makinesi F05 hata kodu, ana motor kontrolsüz bir şekilde devreye giriyor veya bir anda yüksek devirde dönmeye başlıyor demektir. Bu durumda cihaza uygun yeni bir motor takılarak motor test edilmelidir. Genelde motor tako arızasında F05 arıza kodu görülür fakat tamir değil, değişim daha mantıklı olacaktır.

Bosch çamaşır makinesi F06 arıza kodu, sıcaklık derecesini ölçen ve rezistansı devreye sokup çıkartan sensörün kısa devre olduğunu gösterir. Bu durumda cihazınızın ekranı varsa F06 hata kodu yanar. Eğer cihazın ekranı yoksa uzun süre yıkama yapar ve program hiç bitmez. Ayrıca çamaşırlarda ısıtma olmadığı için temiz çıkmayacaktır. Elbette tersi de mümkündür. Bu durumda cihaz aşırı ısıtma yapar ve deterjan bölümünden buhar çıkabilir. Her iki durumda da Bosch servis firmalarından destek almanızda fayda var.

Bosch çamaşır makinesi F07 hata kodu, çamaşır makinenizin NTC sensörü kısa devre ise ekranda çıkan koddur. NTC tamir edilen bir parça değildir ve değişimi gerekir. Eğer NTC değiştirdikten sonra ekrandan F07 arıza kodu silinmez ise cihaza reset atmanız gerekebilir.

Bosch çamaşır makinesi F08 arıza kodu, cihazın kapısı açık yani program başlamayacak anlamına geliyor. Fakat cihazın kapısı kapalı olduğu halde F08 arıza kodunu veriyor ise kapı kilidiniz arızalıdır. Kapı kilidi değişimi gerekir ve bunu sadece Bosch servis firmalarından yaptırabilirsiniz.

Bosch çamaşır makinesi F09 hata kodu, çamaşır makinenizin bir anda veya belirlenen zaman dışında ısıtmaya girmesiyle çıkan hata kodudur. Çamaşır makinelerinde ısıtmanın başlaması için suyun tamamlanması ve motorun dönerek çamaşırları ıslatması gerekir. Rezistans bu işlemlerden sonra devreye girer ve suyu ısıtmaya başlar. Çamaşır makinesi çalışır çalışmaz veya belirlenen sürenin haricinde ısıtmaya girer ekranda F09 hata kodu yani ani ısıtma arızası yanacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Servisi ARA !