20 Temmuz 2024
Vestel

Vestel Bulaşık Makinesi F9 Hatası

Vestel bulaşık makinesi F9 hatası cihaz yıkamaya geçmediği için çıkan bir hata kodudur. Vestel bulaşık makinelerinde cihaz ilk işleme başladıktan 5 dakika sonra ısıtmaya girer. Isıtmayı yapamadığı zaman da ekranda F9 arıza kodu çıkabilir. Ayrıca yine ilk 5. dakikadan sonra divizör yani ayırıcı devreye girerek her iki fıskiye sırayla çalışır. Divizör arızalanması durumunda da cihaz fıskiyeler arasında geçiş yapamayacağı için yine F9 hata kodu çıkabilir. Her iki durum için de en doğrusu servisten destek almaktır.

Vestel Bulaşık Makinesi F9 Hatası Nedeni

Bulaşık makineleri yıkamaya başladıktan ortalama 5 dakika sonra ısınmaya başlar. Isınma işlemi ile birlikte içeride bir basınç oluşur. Bulaşık makinesi sıcakken kapısını açıp kapatırsanız cihaz zarar görecektir. Elbette ilk yapmanızda sorun çıkmaz. Bu işlemi alışkanlık haline getirirseniz cihazın tabanı zarar görecektir.

Vestel Bulaşık Makinesi F9 Hatası Çözümü

Vestel basınç grubu komple değiştirildiğinde F9 hatası direkt olarak çözülür. Bazı durumlarda ise sadece basınç sivicini değiştirmek yeterli olacaktır. Böyle bir çözüm için ilk olarak makineyi sırt üstü yatırmalısınız. Sırt üstü yatırdığınız makinede kesinlikle su olmamalıdır. Sonrasında aşağıdaki işlemleri uygulayın;

  • Cihazın alt koruma kapağını çıkartın
  • Taban sivicini ince yıldız tornavida ile sökün
  • Pense ile basın sivicini motor bağlantılarından ayırın
  • Yeni basınç sivicini yağladıktan sonra yerine takın
  • Makineyi kurulayın ve düzeltin
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Servisi ARA !