16 Mayıs 2024
Vestel

Vestel Bulaşık Makinesi F1 Arıza Kodu

Vestel bulaşık makinesi F1 arıza kodu veriyor ise direkt olarak yapmanız gereken cihazın musluğunu kapatmak ve fişini çekmektir. Vestel bulaşık makinesi f1 hatası cihazda su kaçağı olduğu anlamına gelir. Eğer su ile bağlantısını kesmez iseniz tabana kaçan su yıkama motoru ve pompa motoruna ulaşabilir. F1 genel bir hata kodudur. Bulaşık makinenizin nerede su kaçağı olduğunu bu arıza kodu söylemez. Sadece kaçak olduğu anlamına gelir.

Bulaşık makinenizin su kaçağı cihazdan değil su tesisatından kaynaklanıyor ise cihazı arkaya doğru yatırıp tabanda biriken suyu boşalttırabilirsiniz. Kurumasını bekledikten sonra deneyebilirsiniz. Fakat su kaçağı arızalarında en doğru işlem direkt olarak Vestel yetkili servis firmalarından servis talebinde bulunmaktır. Aksi halde su kaçağı arızasında elektrik akımına kapılabilirsiniz.

Vestel Bulaşık Makinesi F1 Hatası Neden Olur?

vestel bulaşık makinesi f1 hatası

Hangi marka olursa olsun bulaşık makinelerine sivri eşyalar ağız aşağı konulmaz. Yani bıçak veya çatal gibi eşyalarınızı yukarı bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Aksi taktirde suyun gücüyle düşüp kazanı delebilir.

Bulaşık makineniz yıkamaya başladıktan 5 dakika sonra ısınmaya geçer. Bulaşık makineniz ısıtmaya geçtikten sonra kapağını açıp kapatmayın! Aksi taktirde basınç yapar ve contalarından su kaçırır.

Vestel f1 arızası bulaşık makinesi için sık görülen bir arızadır. Genelde de tüketici hatalarından kaynaklanır. Su kaçağı arızalarında basınç, kazan delinmesi ve kimyasal kullanımı sonunda conta yırtılması makine ile alakalı durumlar değildir.

Vestel Bulaşık Makinesi F1 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Vestel bulaşık makinenizde karşılaştığınız F1 hatası, su besleme veya drenaj sorunlarına işaret edebilir. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Su Besleme Hattını Kontrol Edin:
  • Su besleme hattını kontrol edin ve emin olun ki su sağlıklı bir şekilde makineye iletiliyor.
  • Su vanasının tamamen açık olduğundan emin olun. Eğer vanada bir sorun varsa, vanayı değiştirmeyi düşünün.
 2. Su Basma Sensörünü Kontrol Edin:
  • Su basma sensörü, makinenin içinde su seviyesini kontrol eder. Eğer sensör arızalıysa, değiştirilmesi gerekebilir.
 3. Su Drenajını Kontrol Edin:
  • Makineyi çalıştırdıktan sonra suyun düzgün bir şekilde drenaj olup olmadığını kontrol edin. Drenaj hortumunu ve filtreleri temizleyin.
  • Drenaj pompasının düzgün çalıştığından emin olun. Pompada bir tıkanıklık veya arıza varsa, onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.
 4. Elektrik Bağlantılarını Kontrol Edin:
  • Makinenin elektrik bağlantılarını kontrol edin. Eğer bir elektrik sorunu varsa, bu durum da F1 hatasına neden olabilir.
 5. Teknik Servis ile İletişime Geçin:
  • Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun düzelmezse, Vestel müşteri hizmetleri veya yetkili bir teknik servisle iletişime geçin. Cihazın garanti süresi içindeyse, garanti kapsamında çözüm sağlanabilir.

Yaptığınız işlemler ile F1 hatasından kurtulamadıysanız Maltepe Vestel servisi arayarak servis talebinde bulunabilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer Vestel bulaşık makinesi arıza kodları için genel sayfalara göz atabilirsiniz.

Vestel Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Vestel bulaşık makinesi F5 hatası

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

One thought on “Vestel Bulaşık Makinesi F1 Arıza Kodu

 • ertürk

  Vestel bulaşık makinemde ekran yok. Fakat yazdığınız arızaya benziyor. Aynı işlemleri yapmam işe yarar mı? Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servisi ARA !