13 Haziran 2024
Bosch

Bosch Çamaşır Makinesi E21 Arızası

Bosch çamaşır makinesi E21 arızası en çok görülen arıza kodlarından biridir. Sebebi genellikle kullanıcı kaynaklı bir hata kodudur. Eğer Bosch çamaşır makineniz E21 arıza kodu veriyor ise cihaz suyunu boşaltamıyor anlamına gelir. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

  • Çamaşır makinesinin fişini çekin
  • Makineyi hortumlara zarar gelmeyecek şekilde arka kısma doğru 45 derecelik açı ile yatırın
  • Sağ alt köşeye bir kova yerleştirin
  • Pompa kapağını çıkartın ve pompayı temizleyin
  • Makineyi eski konumuna getirin
  • Cihazı sıkmaya alıp pompa sesini dinleyin.

Eğer çamaşır makineniz yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra normal bir şekilde çalışıyor ise pompanız arızalı değil, tıkalı anlamına geliyor. Eğer çalışmaz ise pompanın kendisi arızalıdır ve değişimi gerekir. Bu durumda sizlerin yapabileceği bir onarım olmaktan çıkar. En yakın Bosch servisi firmalarından destek talep etmelisiniz.

Bosch Çamaşır Makinesi E21 Hatası Çözümü

Çamaşır makinesi pompa arızalarında en sık görülen sebep pompanın tıkanmasıdır. Bosch çamaşır makinesi pompa tıkalı uyarısını ekranda E21 hatası olarak verir. Yukarıdaki adımları takip ederek pompa temizliği yaparak E21 arıza kodunu ekrandan silebilirsiniz.

Bosch E21 Hatası Nedenleri

Bosch e21 hatası alıyorsanız bunun en büyük sebebi küçük parça çamaşırların kazana kaçmasıdır. Özellikle evinizde küçük çocuk varsa çoraplarını kesinlikle file ile yıkamalısınız. Çamaşır makinenizin kapağında yer alan körük lastiği sıcaktan yumuşar ve küçük çamaşırlar buradan kolaylıkla geçer.

Çamaşır makinelerinde görülen körük lastiği esnemesinin cihazın yaşı ile alakası yoktur. Bosch çamaşır makineniz yeni de olsa eski de olsa buradan çamaşır kaçabilir. En doğru çözüm küçük çamaşırları koruyarak atmaktır.

Körük lastiğinden kazana doğru giden küçük parça çamaşırlar boğaz hortumundan geçtikten sonra pompa motoruna gelir. Pompa motoru bu çamaşırları parçalayamaz ve tıkanır. Pompa tıkandığı zamanda ekranda e21 hatası çıkar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Servisi ARA !