13 Haziran 2024
ArçelikGenel

Arçelik Çamaşır Makinesi E1Hatası (E01)

Arçelik çamaşır makinesi e1 veya e01 hatası veriyor ise NTC kısa devre yani ısıtmıyor anlamına gelir. Peki bu durumda ne yapılması gerekir? Öncelikle E1 arıza kodu için servis çağırmanızda fayda var. Aksi taktirde ölçüm yapmak son kullanıcılar için riskli olabilir. İlk olarak cihazın rezistansı ölçülmelidir. Eğer rezistans sağlam ise rezistans ve ana kart arasındaki bağlantı kabloları tek tek ölçülmelidir.

E1 hata kodu için rezistans eleniyor ise cihazın NTC sensörü yerinden çıkartılır ve kontrol edilir. Gerekirse yeni bir NTC sensör takılarak, cihaz test programına alınır. Arıza kodunun ekrandan silinmesi durumunda cihaz ısıtma aşamasına gelince manuel ısı testi yapılabilir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Neden E1 Hatası Verir?

Çamaşır makinenizi sürekli olarak yüksek derecelerde kullanmak NTC sensöre zarar verecektir. NTC sensör tamir olan bir parça olmadığı için bu hatanız sizi masrafa sokabilir. E1 hata kodu almak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken makinenizi aralıklı olarak kullanmaktır. Genellikle beyazlar yüksek derecede yıkanır. Fakat pandemi süresinde bu alışkanlık değişti ve artık tüm çamaşırlar yüksek derecede yıkanmaya başlandı.

Yüksek derecede çamaşır yıkamak mikropları öldürebilir ama cihaza zarar da verecektir. Bunun yerine sık sık kıyafet değiştirip tavsiye edilen sıcaklıkta yıkamak daha doğru olacaktır.

Arçelik Çamaşır Makinesi E01 Hatası Çözümü

Arçelik çamaşır makinesinde E01 hatası, genellikle su girişi sorunlarından kaynaklanır. Sorunu çözmek için su giriş hortumunu, su musluğunu ve su filtresini kontrol edin. Eğer sorun devam ederse, uzman bir teknik servisten yardım alın.

Arçelik çamaşır makinesi resetleme nasıl yapılır?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Servisi ARA !