Çamaşır Makinesi Pompası Nasıl Temizlenir?

Makineye çamaşır atarken ceplerini iyice kontrol etmek gerekir. Aksi taktirde bu küçük umursamazlık cihazınızın bozulmasına neden olabilir. Pompa motorları cihazın sağ alt köşesinde bulunur ve cihazın suyunu atmak için kullanılan bir parçadır. Pompa motorları tamir olan parçalar değildir. Pompa motoru arızalı ise direk değişimi yapılır.
Cihazınız suyunu boşaltmıyor ilk yapmanız gereken şey nedir?
İlk yapmanız gereken şey cihazın fişini çekip elektrikle olan bağını kesmek. Zira bu bölgeler ıslak bölgelerdir ve çarpılabilirsiniz. Bunu tarif etmeden önce bilmeniz gereken şey yapacağınız işlemler cihazın sorununu kalıcı olarak çözmeyecektir. Elektriğini kestiniz cihazınızı arkaya doğru yatıracaksınız. Altına bir leğen girecek kadar yatırmanız yeterli olacaktır. Cihazın altına leğeni veya herhangi bir kabı koyduktan sonra pompa motorunun kapağını yavaşça açarak suyu boşaltabilirsiniz. Su azaldıkça su altına doğru akmaya başlayacaktır. Bu sebepten dolayı bir de altına bez koymanız yararınıza olacaktır.
Cihazın pompa içindeki suyunu iyice boşalttıktan sonra elinizi yavaşça ve dikkatli bir şekilde sokarak pompanın içine kaçanları alabilirsiniz. Genellikle düğme ve bozuk para pompa motorunu bozar. Bu işlemi yaparken kesinlikle cihazın altına eğilmeyin. Makineniz kayıp üzerinize düşebilir. Pompa motoruna elinizi temkinli sokmanız gerekir. Zira içine elinizi kesecek cisimlerde kaçmış olabilir. Pompanın içini temizlediğinizden emin olduktan sonra kapağını takıp iyice sıkabilirsiniz. Cihazı şimdi tekrar deneyin. Sorun düzelmemişse lütfen bir servis çağırın.
Pompa motoru değişimi veya tıkanıklık gibi arızalar size büyük masraflar açmaz. Bu yüzden bilmediğiniz, tecrübesiz olduğunuz bir işe kendi başınıza kalkışmayın. Bu sadece daha önce yapmış olanlar için bir bilgi tazeleme ve yönlendirme yazısıdır.
Cihazınızın pompasının arızalı olduğunu bilmek bile size tasarruf ve zaman kazandırır. Bunu çağıracağınız servise söylerseniz bu arızaya hazırlıklı olarak geleceklerdir.

One thought on “Çamaşır Makinesi Pompası Nasıl Temizlenir?

Yorumlar kapatıldı.